Fülfájás kezelése- lokális gyulladáscsökkentés, fájdalomcsillapítás
A fülfájás a nehezen tolerálható fájdalmak közé tartozik és rendkívül változatos okok miatt jöhet létre. A fülkagyló, külső hallójárat és a középfül, számos okból bekövetkező fájdalma a fül-orr-gégészeti ügyeleteken és a sürgősségi ellátásban is az egyik leggyakoribb fülészeti panasz. Nem önálló betegség, hanem számos kórkép vezető-, vagy melléktünete lehet. A fülfájás többnyire banális betegségek következménye, de ritkán súlyos kórállapotok is állhatnak hátterében. Többnyire egyoldali, de mindkét fülön jelentkezhet. Gyermekkorban leggyakrabban a középfülgyulladás különböző formái okoznak fájdalmat, felnőtteknél inkább a külső hallójárat és környékének kórállapotai állnak a háttérben. A külső hallójáratgyulladás okozta fülfájdalmak miatt, különösen nyáron, strandszezonban jelentkeznek a betegek „járványszerűen”.
Ilyenkor azonban általában nem valamilyen speciális kórokozó áll a háttérben, hanem a közös predisponáló tényezők (szennyezett medencevíz, a hallójárat piszkálása és sérülése stb.) talaján kialakuló fertőzések. A heveny középfülgyulladásokhoz társuló fülfájdalmak, hazánk éghajlati viszonyai közepette az ősztől tavaszig tartó időszakban jellemzőek leginkább. A beteg neme nem befolyásolja a kórkép előfordulásának gyakoriságát, és bármely életkorban kialakulhat, így gyermekekben is. A diagnózis felállításában segítségünkre lehet a beteg részletes kikérdezése és az anamnézis alapos felvétele. Kezelésében első körben sikerrel alkalmazhatjuk a vény nélkül kapható, fenazon és lidokain tartalmú, a hallójáratba könnyen becseppenthető fülcseppeket. Tartósan fennálló, vagy visszatérő panaszok esetén javasolt szakorvos felkeresése.
A fülfájdalom kialakulásának okai
A külső hallójárat gyulladását gyakran Gram-negatív pálcák (Pseudomonas aeruginosa, Proteus mirabilis stb.), illetve gombák (pl. Candida fajok, Aspergillus stb.) okozzák. A külső hallójáratban, a testünk bőrrel fedett egyéb részeihez képest speciális viszonyokat találunk, mivel a hallójáratban a környezeténél sötétebb, melegebb és strandszezonban gyakran nedvesebb a mikroklíma, mely elsősorban a Pseudomonas aeruginosa és Staphylococcus aureus baktériumok és a bőrfelszínen, vagy a hajas fejbőrön élő gombák számára teremt kedvező feltételeket a hallójárat-gyulladás kialakításához. Ennek kockázatát jelentős mértékben növeli a rendszeres, napi gyakorisággal végzett fültisztítás, fültisztító pálcikával. Egészséges hallójáratban kis mennyiségben találunk fülzsírt, amely védő hatást fejt ki, savas, hidrofób közeget biztosítva. Naponta végzett pálcikás fültisztítás ezt a védelmet szűnteti meg.
A középfül gyorsan, hirtelen kialakuló fájdalmát okozhatják, gyakran már a fülkürtfunkció nyomáskiegyenlítő működésének enyhe zavara esetén is, a hirtelen kialakuló nyomásváltozások (pl. repülőn le- és felszállás, gyors liftekkel emelkedés, búvárkodás, úszás stb.), az úgynevezett barotraumák. Erős, középfül eredetű fájdalom alakul ki, mely füldugulásérzéssel és halláscsökkenéssel járhat és nagyon kellemetlen a betegek számára.
A heveny gennyes középfülgyulladások esetén elsőként a felső légúti vírusok, (pl. influenza) okoznak fertőzést, mely az esetek egy részében másodlagosan felülfertőződik baktériummal. Ilyenkor Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, esetleg Streptococcus pyogenes lehet a patogén. A negatív fülstatus esetén jelentkező fülkörnyéki fájdalmak esetén a szájüreg, garat, gége betegségei is szerepelhetnek kiváltó okként, elsősorban a beidegzés közös vonatkozásai miatt.
Az anamnézis pontos és részletes felvétele nagyban meghatározza a diagnózis sikeres felállítását. A fülfájdalom kialakulásának körülményei (strandolás után, repülést vagy búvárkodást követően stb.), ideje (régen, vagy néhány órája), a jelentkezés gyakorisága (minden reggel, ébredés után), és a jelentkezés körülményei (minden nyeléskor) kiemelten fontosak.
A kiváltó okoknak megfelelően igen változatosan is jelentkezhet a kórkép. A külső hallójárat gyulladása esetén erős fájdalomra számíthatunk, mely többnyire viszketéssel is társul, de halláscsökkenés nem mindig alakul ki. A fülkürthuruthoz, vagy a heveny középfülgyulladáshoz társuló fülfájdalom mellett többnyire halláscsökkenést is panaszol a beteg. A többi esetben (pl. állkapocsízületi érintettség) általában nem tapasztalunk halláscsökkenést a fájdalom mellett. A felnőttkorban jelentkező fülfájás során a fül fizikális vizsgálata kiemelten fontos, mely a fülkagylónak és környezetének a megtekintésével kezdődik és a dobhártya vizsgálatával zárul. Előfordulhat, hogy teljesen negatív fülészeti statust találunk, a beteg jelentős és következetes panaszai ellenére. A hallójárat gyulladására jellemző, hogy a hallójárati bőrcső beszűkült, lobos, felszíne macerált, esetleg váladékozik is. Ha a dobhártyáig ellátunk és az ép, akkor egyértelmű, hogy a hallójárat gyulladt.
A részletes anamnézisnek és az alapos fizikális vizsgálatnak kiemelten fontos szerepe van a fülfájások okainak keresésében, a diagnózis felállításában. Negatív fülstatus esetén is fájhat a beteg füle, bár ezekben az esetekben fülbe sugárzó fájdalommal találkozunk többnyire. Nagyon lényeges differenciáldiagnosztikai kérdés, hogy a beteg fülbe sugárzó fájdalmat vagy fülfájdalmat észlel-e? Bármilyen garatfolyamat, így gyulladásos (mandulagyulladás, ínygyulladás, aphták stb.), traumás eredetű, vagy daganatos elváltozás is fülbe sugárzó fájdalmat okozhat! A hallójáratba beleszorult cerumen-dugó, vagy idegen szövet is állhat a fülfájdalom mögött. A gége-, de még inkább az algarat rosszindulatú daganatainak egyik első, de már kései jele lehet a nyeléskor a fülben érzett fájdalom. Csakúgy az állkapocsízület betegségei, illetve egyéb szájsebészeti eltérések, valamint szájüregi betegségek is járhatnak fülfájással. Alvás közben fogat csikorgató, vagy erősen horkoló, obstruktív alvási apnoe szindrómában szenvedő betegeknél is előfordul, hogy az állkapocsízület kopása vagy traumás gyulladása alakul ki. Az arcot ért ütések, fejtrauma is vezethet hasonló panaszokhoz.
Kezelési lehetőségek – nem orvosi ellátás, vény nélküli fülcsepp
Elsősorban a kiváltó betegségtől, októl függ az alkalmazandó kezelés. Ugyanakkor első lépésben a jó általános állapotú betegnél, fájdalommal járó, szakorvosi ellátást nem igénylő fülészeti panaszok esetén a vény nélkül kapható, gyors segítséget nyújtó, kizárólag külsőleg, a hallójáratban helyileg alkalmazható gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású fülcseppek is használhatóak. A lokálisan ható fenazon gyulladáscsökkentő, valamint a lidokain fájdalomcsillapító hatása együttesen gyors enyhülést hozhat a különböző eredetű fülfájdalmakban. Gyermekek és felnőttek egyaránt használhatják. Fontos felhívni betegeink figyelmét, hogy a dobhártya sérülésének vagy spontán kilyukadásának gyanúja esetén ne használják ezt a fülcseppet, illetve, ha fenazonra, vagy lidokainra allergiásak, akkor sem javasolt a csepp használata. Versenysportolóknak jelezzük a készítmény alkalmazásakor, hogy doppingvizsgálat során pozitív eredmény születhet, ezért különös körültekintéssel használják csak. Az alkalmazás során hívjuk fel betegeink figyelmét, hogy becseppentés előtt a tartályt melegítsék fel kezükkel testmelegre, mert a hideg oldat a hallójáratba érkezve kellemetlen érzéseket vagy akár szédüléses panaszokat is okozhat. Naponta két, legfeljebb három alkalommal 4 cseppet cseppentsünk a fájós fülbe. Így alkalmazva terhes, vagy szoptató anyák is használhatják, illetve nem befolyásolja hátrányosan a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeinket. A gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatás érvényesülése esetén gyors enyhülést hozhat a készítmény. Abban az esetben, ha a panaszok 10 napon belül nem enyhülnek vagy súlyosabbá válnak a fülcsepp használata során, javasolt szakorvos mielőbbi felkeresése.
Orvosi ellátás
A külső hallójárat gyulladása esetén, ha a sürgősségi ellátás során alkalmazott fülcsepp nem enyhíti a panaszokat, egyebek mellett a szakorvos által végzett alapos tisztítás és a hallójárat lokális kezelése válhat szükségessé.
A fülkürt funkciózavaraiból fakadó fülfájdalmakat dekongesztáns orrspray-vel, gyakori nyeléssel vagy Valsalva-manőverrel tudjuk enyhíteni. Ezek a kórképek gyakran kapcsolódnak úgynevezett barotraumához. Ilyenkor gyorsan változik a külső légnyomás, melyet különböző okokból nem tud követni a fülkürt nyomáskiegyenlítő működése. Ilyen fordul elő gyakran búvárkodás, repülés, magashegyi túrázás esetén is. Ezekben az esetekben is gyors segítséget jelenthet a fenazon-lidokain kombinációt tartalmazó fülcsepp, de elhúzódó esetekben szakorvos felkeresése javasolt.
Heveny, gennyes középfülgyulladások esetén többnyire szakorvosi ellátás szükséges, antibiotikumok alkalmazása javasolt, illetve a fülkürtműködés javítása. Recidív középfülgyulladásnál az orrmandula eltávolítása tartós, jó megoldást jelenthet.
Megelőzés
Visszatérő hallójárat-gyulladás esetén fel kell hívnunk a beteg figyelmét, hogy fülét ne érje víz, és ne nyúljon a hallójáratába, még a bemenetbe sem! Nagyon gyakori, hogy fültisztító vattapálcika használata után alakul ki a hallójárat gyulladása. Ennek hátterében a nem megfelelő és túlságosan gyakori (akár naponta többször végzett) fültisztítási kísérletek állhatnak. A fokozott kockázatnak kitett betegeknél (diabetes, immunszupprimált állapotok, szepszis stb.) ez különösen veszélyes, hiszen az ún. malignus otitis externa ezekben az esetekben alakul ki nagy eséllyel. Paraffin-, vagy olíva olajos csepegtetéssel, fizikai kímélettel ez elkerülhető. Leggyakrabban a külső hallójárat gyulladása miatt alakulhat ki fülfájdalom felnőtt korban, és ennek többnyire rossz szokásaink állnak a hátterében. Ezt megelőzhetjük betegeink oktatásával, felvilágosításával, hogy az öntisztuló hallójárat tisztítását minimális mechanikai irritációval és minél kevesebb vízzel, vagy egyáltalán ne végezzük. Visszatérő hallójárat-gyulladásban szenvedő betegeinknek konfekcionált elasztikus füldugókat, illetve a hallójáratból levett minta alapján készített egyéni védődugókat javasolhatunk. A fülkürtműködés zavaraira visszavezethető fülfájdalmakat lohasztó orrspray-k megfelelő alkalmazásával, a helyes nyomáskiegyenlítés elsajátításával előzhetjük meg.
Összefoglalás
Az egyik leggyakoribb fülészeti sürgősségi panasz gyermek- és felnőttkorban egyaránt a fülfájás, mely számos, jelentősen különböző ok miatt alakul ki. Hatékony segítség lehet a vény nélkül kapható, fájdalomcsillapító (lidokain) és gyulladáscsökkentő (fenazon) komponensekből álló és könnyen a külső hallójáratba juttatható fülcsepp, mely gyors enyhülést hozhat betegeink fülfájdalmában. Amennyiben a fájdalmak rövid időn belül nem enyhülnek vagy többször visszatérnek, esetleg súlyosbodnak a készítmény alkalmazása során, mielőbb javasolt szakorvos felkeresése.
Fül-Orr-Gégészet. Fej-Nyak-Sebészet. (Szerk. Répássy G.) Medicina (2011)
External Otitis – Guideline, National Institute for Health and Care Excellence (2015)
Betegtájékoztató: Információk a felhasználó számára, Otipax fülcsepp, fenazon, lidokain- hidroklorid, OGYÉI/32471/2017
Cikk értékelése
Eddig 4 felhasználó értékelte a cikket. |
Hozzászólások