Szakterület: Kardiológia
Lapszám: Cardiologia Hungarica | 2010 | 40. évfolyam 2. szám
Szerző: Veress Pálma

Interjú John Filip Chalmers professzorral a vérnyomáscsökkentés korszerű alapelveiről

Az idén Oslóban került megrendezésre az Európai Hy­pertonia Társaság (ESH) XX., jubileumi kongresszusa, amelynek tudományos rangját és szakmai elismertségét fémjelzi, hogy Európán kívül, a világ szinte minden pontjáról üdvözölhettünk rendszeres résztvevőként neves szaktekintélyeket. John Philip Chalmers professzort, az ausztráliai University of Sidney orvosi fakultásának igazgatóját a Servier által szervezett tudományos szimpózium után kér­deztük az előadásának fókuszában álló perindopril/inda­pamid kombináció szerepéről a hipertónia optimális ke­zelésében.
 

Professzor úr, engedje meg, hogy első kérdésemmel visszautaljak előadásának címére. Napjainkban óriási számban állnak rendelkezésre gyógyszerek a vérnyomás hatékony csökkentésére. Mi az oka, hogy ezek közül a perindopril indapamid fix kombinációt emelte ki?

Az elmúlt időszakban – és nem csak a közelmúltra gondolok – elvégzett klinikai vizsgálatok egybehangzóan bizonyították a kombinációs kezelés előnyeit és annak létjogosultságát, már rögtön a kezelés megkezdésekor, és ehhez kis dózisú fix kombinációs készítmény alkalmazását, amelyben az összes érvényben lévő kezelési irányelvek is teljes mértékben egyetértenek.
Csakúgy, mint abban, hogy ACE-gátló és diure­tikum együtt adása komplementer hatásmechanizmusuk következtében hatékony kombinációnak tekinthető. Külö­nösen így van ez a perindopril és indapamid esetében, hiszen a diuretikumok közül vazodilatátor tulajdonsága, valamint a kálium exkrécióra kifejtett hatása miatt kiemelkedik az indapamid, a perindopril mögött pedig meghatározó klinikai vizsgálatok meggyőző bizonyítékai állnak, mind a hatékonyság, mind a biztonságosság, mind pedig a tolerabilitás vonatkozásában.

 

Melyek azok a vizsgálatok, ahol a perindopril és indapamid együttes alkalmazását tanulmányozták?

Jelentőségüknél fogva ezek közül hármat, a PROGRESS, az ADVANCE és a HYVET-vizsgálatokat emelném ki. Először is azért, mert mindhárom esetében a morbiditás és mortalitás kockázatára kifejtett hatás volt a fő célkitűzés, másodszor pedig, mert mindhárom esetében speciális, nagy kockázatú betegpopuláció szerepelt célcsoportként: a PROGRESS esetében a stroke-on átesett, az ADVANCE-ben a diabéteszes, a HYVET-ben pedig az igen idős betegek.

 

Hogyan fogalmazná meg a perindopril+indapamid kezeléssel kapcsolatos ajánlását stroke-on átesett betegek kezelésére?

A PROGRESS-vizsgálat ún. major végpontjainak, azaz az ismételt stroke-nak és a súlyos vaszkuláris eseményeknek jelentős és erősen szignifikáns csökkenése, továbbá a külön­böző alcsoport-analízisek eredményei alapján e két készítmény kombinációját rutinszerűen kell alkalmazni minden stroke-ot vagy TIA-t elszenvedett beteg kezelésére, tekintet nélkül a stroke fajtájára (iszkémiás vagy hemorrhá­giása), a kezdeti vérnyomásértékre, továbbá arra, hogy milyen egyéb gyógyszer(eke)t kap még a beteg.

 

Milyen gyakorlati tanácsot adna az ADVANCE-vizsgálat eredményei alapján hipertóniás-diabéteszes beteg kezelésére?

Nézzük először is a számokat: az ADVANCE-vizsgálatban alkalmazott perindopril+indapamid fix kombináció hatására 14%-kal csökkent az összhalálozás, 18%-kal a kardiovaszkuláris halálozás, 9%-kal mérséklődött a vaszkuláris események gyakorisága és 21%-kal az összes renális esemény száma. Mindezen nyereségek függetlenek voltak a kiindulási vérnyomástól, a kiegészítő gyógyszerek szedésétől, valamint az értékelt különböző alcsoportoktól. Elmondható tehát, hogy e két gyógyszer fix kombinációjának alkalmazása az egyszerű vérnyomáscsökkentésen túl igen fontos hatásokkal bír, amelyek számottevően hozzájárulnak e kombináció hatékony és biztonságos alkalmazásához. A cukorbetegek vérnyomás­csök­kentő terápiájában tehát számomra előkelő helyet kap a pe­rindopril/indapamid együttese.

 

Utolsónak maradt a HYVET-vizsgálat…

De semmiképp sem utolsó sorban! Hiszen ez az idős, 80 éves kor fölötti betegpopuláció eddig egyetlen nagy nemzetközi vizsgálatban sem képviseltette magát jelentőségének meg­felelő súllyal. A HYVET-vizsgálat volt az első, amely ezen továbblépve bebizonyította, hogy idős betegeken kifejezetten előnyös az 1,5 mg indapamide+2-4 mg perindopril fix kombináció: csökkenti az összmortalitást (21%-kal), a stroke mor­talitást (30%-kal), a szívelégtelenség (64%-kal!) valamint a súlyos kardiovaszkuláris események kockázatát. Nagyon fontos még ehhez hozzátenni azt is, hogy az aktív kezelést kapó csoportban szignifikánsan alacsonyabb volt a súlyos adverz események száma. Szívből remélem tehát, hogy ezek az eredmények hozzá fognak járulni annak a félelemnek az eloszlatásához, ami miatt jelenleg az idős hipertóniás betegek nem kapnak megfelelő mértékű vérnyomáscsökkentő kezelést.

 

Köszönjük szépen a beszélgetést.

 

Cikk értékelése

Eddig 5 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások