Szakterület: Kardiológia
Lapszám: Cardiologia Hungarica | 2010 | 40. évfolyam 2. szám
Szerző: Veress Pálma

Koenzim Q10 a szívelégtelenség terápiájában

Brüsszelben került sor a Nem­zetközi Koenzim Q10 Tár­saság éves kongresszusára. A koenzim Q10 centrális szerepet tölt be a sejtek aerob ener­gia­termelő folyamatában – a légzési láncban, és egyben igen erős antioxidáns hatással is ren­delkezik. Jelenlegi ismereteink szerint ez az egyetlen antioxidáns, ami a mitokondriunban is kifejti védő hatását, és ezáltal meg­védi a repair mechanizmusokkal nem rendelkező mitokondriális DNS-t az oxidatív stressztől. Ez a több­szörös szerep az, ami magyarázza hiányának szé­les körű jelentőségét számos kórállapot létrejöttében és súlyosbodásában. És ez az oka annak is, hogy a kardiológia mellett (a koenzim Q10 gyógyszerként jelenleg befogadott indikációja a szívelégtelenség kiegészítő te­rápiája) a hipertónia, diabetológia és lipidológia, valamint a neurodegeneratív betegségekben elért új eredmények kapták a legnagyobb hangsúlyt a konferencián. A Kardiovaszkuláris Betegségek szekció szünetében ül­tünk le beszélgetni Svend A. Morten­sennel, a Kop­pen­hágai Királyi Egyetem Szívköz­pont­jának professzorával.

Kérem, mutassa be a konferenciát és saját kutatási területét.

A társaság éves konferenciáján mind alapkutatási, mind klinikai kutatási eredmények bemutatásra kerülnek. Magam klinikus vagyok, és a szívelégtelenségben alkalmazott koenzim Q10 pozitív hatásairól tartottam előadást, amely területen évek óta végzek kutatásokat. Szívelégtelenségben számos ok fokozott oxidatív stresszhez vezet, és a szívizomsejtek táplálása is károsodik, mindez pedig növeli a koenzim Q10 igényt. Ugyanakkor régen ismert tény, hogy ebben a kórállapotban csökken a szívizomszövet koenzim Q10 tartalma, hiány lép fel. Molyneux és munkatársai új-zélandi vizsgálata igazolta 2008-ban, hogy a koenzim Q10-szint csökkenése a krónikus szívelégtelenség mortalitásának önálló rizikófaktora. Ezért szükséges ekkor a koenzim Q10 külső pótlása, amelynek pozitív hatását eddig számtalan, kisebb esetszámú vizsgálat erősítette meg.

 

Milyen újdonságokról számolt be előadásában?

A jelenleg is zajló, nemzetközi, multicentrikus, pro­spektív, randomizált Q-SYMBIO vizsgálat ún. korai eredményeit mutattam be. A vizsgálatba több mint 500, NYHA III-IV. stádiumú beteg került bevonásra – többek között két magyarországi centrumban is –, akik a szívelégtelenség standard terápiája mellett napi 3×100 mg koenzim Q10-et (BioQuinone Gold) vagy placebót kaptak. A betegeket beválasztáskor, 16 hét után és a 2 éves követés végén értékeljük. A vizsgálat elsődleges összetett végpontja a major kardiovaszkuláris események, szívelégtelenség miatti hospitalizáció, kardiovaszkuláris eredetű halálozás, sürgős szívtransz­plantáció és asszisztált keringés.
Jelen előadásomban 386 beteg korai eredményeit is­mer­tettem. A 16 hetes értékeléskor a beválasztáskori NYHA beosztás újraértékelése, 6 perces gyaloglás teszt felvétele és NT-proBNP-szint mérés történt. A BNP-vizsgálat egy értékes diagnosztikus eszköz, amely jól korrelál a szívelégtelenség prognózisával. A BNP-szint emelkedése a prognózis rosszabbodására utal. Nos, a vizsgálat előzetes, nyers adatait értékelve elmondható, hogy a BNP-szint a 16. hétre csökkent a koenzim Q10-et szedők csoportjában, míg a placebocsoportban ezen idő alatt nőtt. Ez egy igéretes eredmény, amelyet az elkövetkezőkben részletesen elemezni fogunk. A vizsgálat hosszú távú, kemény végpontú eredményei pedig 2012-ben fognak publikálásra kerülni.

 

Milyen további, érdekes előadások hangzottak el?

A szívizomsejtek azért kiemelkedően veszélyeztetettek koenzim Q10-hiány esetén, mert a pumpafunkció fo­lya­matos fenntartásához a sejtszintű légzési lánc állandó, magas szintű, optimális működése szükséges. Azon­ban a koenzim Q10 nemcsak a légzési lánc nélkülözhetetlen alkotóeleme, hanem nagyon fontos antioxidáns is. Ennek megfelelően a kongresszuson a kar­diovaszkuláris terület igen széles körű áttekintése történt meg: bíztató eredmények hangzottak el a hipertónia és az endotheliális diszfunkció vonatkozásában is.

 

Számos eredményről számoltak be kutatók a kardiológiai vonatkozásokon túl. Mennyiben váratlan ezen új területek megjelenése és melyek ezek közül a legígéretesebbek?

Ahogy az elmúlt évek kongresszusait végigkövettem, látható volt, hogy egyre több területen merül fel a ko­enzim Q10 szerepe és hiányának patofiziológiai je­len­tősége. Jelenleg a cukorbetegség, a diszlipidaemiák és a neurodegeneratív kórképek területén zajlanak vizs­gá­latok. Ez utóbbiak közül a Parkinson-kór, a Huntington-chorea, Friedrich-ataxia a kiemelt kutatási te­rü­letek. Ez a széles körű érdeklődés annak a bizonyítéka, hogy a koenzim Q10 központi jelentőségű valamennyi sejttípus esetén az aerob energiatermelő folyamatokban.

 

Cikk értékelése

Eddig 8 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások

Fejér Attila | 2016-03-06 12:29:50

Hasznos lényegre törő .