Kombinációs terápia hipertóniában – interjú Neil Poulter professzorral
A közelmúltban jelent meg a Hipertónia Kombinációs Kezelésének Atlasza, amely többek között meghatározó jelentőségű epidemilógiai vizsgálatok adataiból készített grafikonokkal, táblázatokkal gazdagon illusztrálva nyújt átfogó képet a témáról. A maga nemében egyedülálló kiadvány szerzője Neil Poulter a londoni Imperial College Preventive Cardiovascular Medicine professzora. A Brit Hypertonia Társaság korábbi elnöke, véleménye meghatározó a hipertónia kezelésének a szigetországi, valamint az európai szakmai irányelveinek kidolgozásában. Poulter professzort az oslói ESH kongresszuson, könyvének dedikálását követően volt alkalmunk megnyerni egy izgalmas beszélgetésre.
Meglepetéssel olvastam könyvének bevezetőjében, hogy karrierje kezdetén Kenyában dolgozott egy hipertónia kutatási projektben.
Ez így igaz. Nagyon élvezetes öt évet töltöttem Kenyában, 1980-tól 1985-ig – meghatározó élmény volt. Igazi kihívást jelentett szakmai szempontból, hiszen kutatásainkhoz Nairobiba kellett menni, hogy hipertóniás betegeket találjunk – a több mint 35 ezer lakost számláló vonzáskörzetben ugyanis öt év alatt egyetlen hipertóniás beteggel sem találkoztunk, de ugyanúgy nem láttunk egyetlen diabéteszes, stroke-os vagy szívinfarktusos beteget sem.
Ma, mintegy negyed századdal később viszont azt mutatják az epidemiológiai felmérések, hogy mind a diabétesz, mind a hipertónia rohamos növekedése már a fejlődő országokban is egyre komolyabb problémát jelent.
Napjainkban a leggyakoribb halálhoz vezető ok a magasvérnyomás-betegség. Ez nemcsak a fejlett, de már a fejlődő országok lakosaira is ugyanúgy vonatkozik. Ma a világon több mint 1 milliárd embernek van magas vérnyomása (ez a felnőtt lakosság esetében azt jelenti, hogy minden negyedik ember hipertóniás), ami egy 2000-ben publikált Lancet prognózis szerint folyamatosan növekszik, és 2025-re eléri az 1,56 milliárdot! Paradoxnak hangzik, de mindezekkel együtt egyre nagyobb számban állnak rendelkezésre valóban hatékony készítmények, kiváló mellékhatás-profillal és tolerálhatósággal, nem utolsó sorban igen kedvező áron. Ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a legújabb vizsgálati adatok és az optimális kezelés lehetőségeinek megismertetése az adott diszciplina különböző területein illetékes orvoskollégákkal.
Önezek közül milyen elveket tart a legfontosabbnak a hipertónia modern kezelésében?
Elsőként azzal kezdeném (amint azt a Brit Hypertonia Társaság ajánlásában megfogalmaztuk): „A monoterápia általában nem elégséges terápia” a magasvérnyomás-betegség kezelésére. Enyhe fokú hipertónia esetén, rizikófaktorok hiányában, 55 éves kor alatt ACE gátlóval (én „A”-nak nevezem), 55 év fölött Ca antagonistával („C”) kell indítani a kezelést. Nagyobb mértékű vérnyomás-emelkedés és/vagy kockázati tényezők fennállásakor egyre inkább javasolt az „A”+„C” kombináció akár kezdeti terápiának is. Az ezt követő lépcsőben diuretikummal kell kiegészíteni, azaz „A”+„C”+„D”, majd dózisemelés és/vagy béta-receptor gátló plusz spironolakton hozzáadása a választandó terápia.
Ezeken a gyógyszercsoportokon belül Ön melyik készítmény(eke)t választaná?
Kezdjük az „A”-val: az ACE-gátlók közül a leginkább a perindopilt ajánlanám, a mögötte álló jelentős mennyiségű evidencia okán, továbbá azért is, mert ezek a bizonyítékok egyaránt meggyőzőek diabéteszes (ADVANCE), idős (HYVET), valamint stroke-on átesett (PROGRESS) betegpopulációban. Az ASCOT-tanulmányban szintén bizonyított a perindopril, mégpedig Ca blokkolóval kombinálva, ami a szignifikáns és jelentős mértékű kardiovaszkuláris és összmortalitás-csökkenésben nyilvánult meg. Én személy szerint azért szeretem a perindoprilt alkalmazni, mert hosszú hatástartamú készítmény. A „C” esetében nem olyan egyértelmű a válasz, viszont a „D”, a diuretikum vonatkozásában az indapamidot tartom a legjobb választásnak. A randomizált vizsgálatok adatai alapján a kis dózisú hidroklorothiazid hatékonysága nem bizonyosodott be az A+D kombinációban. Vagy nagy dózisú HCTZ kálium visszatartóval kombinálva, vagy klórthalidon, vagy indapamid, amelyek mögött bizonyíték van. Nem lehet azonban eléggé hangsúlyozni az indapamid anyagcsere-semlegességét, ami behozhatatlan előnyt jelent a hosszú távú kardiometabolikus kockázat szempontjából.
Az EUROPA post hoc analíziséből, illetve az ACCOMPLISH adatai alapján számíthatunk az ACEI+Ca csatorna blokkolók előretörésére a mindennapos terápiás gyakorlatban?
Az ACCOMPLISH-vizsgálatból káprázatos eredmények születtek: az A+C kombináció óriási kockázatcsökkentő hatása az ACEI+HCTZ-vel szemben úgy volt észlelhető, hogy lényegében nem volt különbség a vérnyomásértékek között. Véleményem szerint ez egyértelműen jobb kombináció, ami már nemcsak béta-blokkoló+thiazid kombinációval (mint az ASCOT-ban), hanem ugyanazon ACE-gátló és thiazid diuretikum kombinációjával szemben is előnyösebbnek bizonyult. Az én gyakorlatomban tehát egyértelműen előnyt élvez az A+C kombináció.
Engedje meg, hogy utolsó kérdésemmel kicsit visszakanyarodjak Afrikába – egészen pontosan Dél-Afriába, a futball világbajnokság helyszínére: figyelemmel kíséri az eseményeket?
Engem igazából a rögbi érdekel, de azért megnézek néhány mérkőzést, ha alkalmam adódik rá, főleg persze ahol Anglia is érdekelt. Azonban válogatottunk legutóbbi mérkőzése Algéria ellen óriási csalódást okozott.
Bízzunk benne, hogy a csapat túljut a nehézségeken, és visszaszerzi a szurkolók reményeit! Hadd kívánjak ehhez sok szerencsét, Önnek Professzor Úr pedig további sikereket. Köszönöm a beszélgetést.
Cikk értékelése
Eddig 7 felhasználó értékelte a cikket. |
Hozzászólások