1(Dél-budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórház, Szülészeti és Nőgyógyászati Osztály, Budapest)
Vaspótlás terhesség alatt
A vérszegénység a leggyakoribb hematológiai kórkép, melynek hátterében leggyakrabban a vashiány áll. A vashiányos vérszegénység 1,2 milliárd embert érint világszerte, és a vérszegénységet még nem okozó vashiány ennél is gyakoribb. A vas nélkülözhetetlen a sejtek működéséhez. A terhességi vashiány súlyos következményeket okozhat az anyai és a magzati szervezetben is. Terhesség alatt megnő a szervezet vas iránti igénye, amit kielégíthetünk szájon át szedhető és intravénásan alkalmazható készítményekkel.
Mi a vashiány?
A vashiányos állapot a világon élő lakosság egyharmadát érinti. Különösen is igaz ez a reproduktív életszakaszban álló nőkre. Még ennél is nagyobb a vashiányosok aránya, ha a várandós populációt nézzük. A WHO adatai szerint tíz várandós nőből négyen vashiányosak (1). Még a fejlett, tájékozott európai lakosságot tekintve is minden negyedik várandós vashiányos állapotban van. A vashiány a szervezet vasraktárainak kiürülését jelenti, nem jelent azonban minden esetben vérszegénységet, noha leggyakrabban a vashiány áll a vérszegénység mögött. Várandósok körében is a fiziológiás vérszegénység mellett a vezető ok a vashiány. Terhességben fiziológiás vérszegénység esetén az erekben a vérplazma és a vérsejtek aránya megváltozik; a vérplazma aránya gyorsabban nő a sejtes elemek arányához képest. A vérplazma az eredeti szinthez viszonyítva 150%-ra növekszik a 34. hétre. Ezzel a vörösvértestek nem tudnak lépést tartani, a maximális növekedés a vörösvértestek esetében 25%, ezért a terhespopulációban más labor referencia tartományok érvényesek. (2) Az élettani vérszegénység mellett terhességben is előfordulhatnak kóros, patológiás vérszegénységek, ezek közül kiemelendő a vashiány okozta terhességi vérszegénység. A patológiás vérszegénységek okai között a vashiány mellett elenyésző arányban a vesebetegséghez társuló, a pajzsmirigy- alulműködés következtében kialakuló, az örökletes okra visszavezethető, az autoimmun típusú, illetve a folsav és/vagy B12-vitaminhiányos állapotok érdemelnek kiemelést. A folsav szerepe elsősorban nem a vérszegénység miatt, hanem a velőcsőzáródási rendellenességek megelőzésében jelentős. Kijelenthetjük tehát, hogy a megfelelő vasszint és folsavszint elengedhetetlen a várandósság alatt.
A patológiás vérszegénység leggyakoribb okai a vashiány mellett:
B12-vitamin-hiány |
Csontvelőt érintő betegségek |
Folsavhiány |
Gyulladás |
Hemolízis |
Krónikus betegségek |
Pajzsmirigy-alulműködés |
Thalassemia |
Toxikus ártalom |
Honnan tudjuk, hogy megfelelő-e a vas- és folsavszint? Jelenleg a Magyarországon kötelező várandósgondozási vizsgálatok közül sem a vasháztartás felmérése, sem a folsavraktár megítélésére alkalmas vizsgálat nem szerepel az első trimeszteri laborvizsgálatok között. Az első trimeszteri kötelező teljes vérképből csak a vashiány vagy folsavhiány okozta vérszegénység derül ki, de ez a vizsgálat a vas és/vagy folsav szintjéről nem ad felvilágosítást. Meghatározásuk célzott laborvizsgálattal lehetséges.
Kik alkotják a veszélyeztetett populációt?
Kinek lenne különösen szüksége a vasháztartás felmérésére? Az érintettek közé tartoznak a krónikus betegségekben szenvedők, különösen a gyulladásos bélbetegségben szenvedők, a dohányzók, a vegetáriánusok és a vegánok, azok a kismamák, akik többedszer várandósok és két várandósság között kevesebb mint hat hónap telt el, továbbá azok a kismamák, akik szoptatás alatt esnek teherbe és azok a kismamák is, akiknek a teherbe jutás idején a BMI-jük a normál tartománytól eltér. Jól látható tehát, hogy igen sok kismama tartozik a veszélyeztetett populációba.
Hogyan szűrjük a vashiányt?
A vérképvizsgálattal a hemoglobinszint és a hematokritérték meghatározható, amely értékek a vérszegénység mértékéről adnak információt. A vasraktárak töltöttségéről azonban a ferritin és transzferrin laborparaméter ad felvilágosítást. A transzferrin a legfontosabb vasszállító fehérje. Ez a glikoprotein a szervezetben a vasat ionok formájában szállítja a felhasználó szervekhez, például a csontvelőhöz. A transzferrin szintjének megemelkedése utal vashiányra, hiszen, ezáltal jelzi a szervezet, hogy több vasat tudna megkötni a szállítómolekula által. A vasraktározásban fontos fehérje, a ferritin pedig vasat köt meg a szervezetben, így a ferritinszint csökkenése jelzi a vashiányt. A ferritin azonban akut fázis fehérjeként, gyulladás esetén emelkedett szintet mutathat, így fordulhat elő normál tartományon belüli ferritinszint vashiányos állapot mellett. A ferritinhez hasonlóan a transzferrin is akut fázis fehérje, azonban a transzferrin az ún. negatív akut fázis fehérjék közé tartozik, szintje gyulladásos állapot esetén csökken. Miután sem a ferritin, sem a transzferrin nem alkalmas gyulladásos állapot esetén a vashiányos állapot vizsgálatára, ezért az elmúlt években egyre nagyobb teret nyert a szolubilis transzferrinreceptor szintjének meghatározása. A szolubilis transzferrinreceptor nem tartozik az akut fázis fehérjék közé. Ez adja a legpontosabb képet a vashiányos állapotról. A transzferrinreceptor nem más, mint a sejtek felszínén elhelyezkedő kötőhely, melyhez a vasat szállító transzferrinmolekula kötődik. Magától értetődő tehát, hogy megnő a sejtek felszínén a receptorok száma, amikor a sejteknek több vasra van szüksége. A sejtek felszínén lévő transzferrinreceptorok közül néhány a véráramba kerül szabadon, ez a szolubilis transzferrinreceptor, aminek szintjét egy vérvétellel meg tudjuk határozni.
A releváns laborparaméterek értékeit az alábbi táblázat tartalmazza:
Hemoglobin az első trimeszterben |
<110 g/l |
Hemoglobin a második trimeszterben |
<105 g/l |
Hemoglobin a harmadik trimeszterben |
<110 g/l |
Ferritin vashiányban |
<20 ug/l |
Transzferrin vashiányban |
<400 g/dl |
Szolubilis transzferrinreceptor vashiány esetén |
<4.4 mg/l |
Miért fontos az anyai vérszegénység és a vashiány ellenőrzése?
Az anya szülés előtti, alatti és utáni állapotát alapvetően meghatározza az anyai vashiány és az ennek következtében kialakuló vérszegénység. Ez nem egy pillanatnyi állapot, hanem a szülést követően akár hat hónapig fennállhat. A szoptatás során is vasat veszít az édesanya, tovább növelve a szülés során elvesztett vér miatt kialakuló vérszegénység súlyosságát. Amennyiben a várandósság alatt rutinszerűen nem szed vastablettát a várandós, akkor vashiány miatt kialakuló vérszegénység következhet be, ami tízből hét nőt érint. A vashiány a terhességi, a szülési és a gyermekágyi szövődmények kockázatát fokozza. Ezek közül több az anya és a magzat számára is életveszélyes. Nő a lepényleválás, az eclampsia, a koraszülés, a szülés utáni vérzés és az anya intenzív osztályos elhelyezésének esélye is. Magától értetődő, hogy ilyen esetben transzfúzióra is gyakrabban van szükség, mint normál vas- és vérsejtszinttel rendelkező páciensek esetén. Az is tény, hogy a vérszegény anya újszülöttje kisebb születési súlyú, és az újszülöttnek nagyobb eséllyel van szüksége intenzív ellátásra. Természetesen nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy az előbb felsorolt kórállapotok csak és kizárólagosan a vashiányos vérszegénység következményei lennének. Azonban számos kutatás igazolja, hogy szoros az összefüggés. Egy svéd kutatás eredményeiből az is kiderült, hogy nem mindegy, hogy a terhesség melyik szakaszában vérszegény az édesanya. Amennyiben a vérszegénység a 30. hét előtt jelentkezik, a vérszegény anya újszülöttje nagyobb eséllyel szenved autizmus spektrum zavarban, van figyelemzavarra, a hyperaktív viselkedésre és csökkent szellemi teljesítményre is nagyobb az esély (3). Állatkísérletekkel bizonyították, hogy a vasnak fontos szerepe van az agy fejlődésében. Az is állatkísérletekből derült ki, hogy amennyiben az anya vashiányos, elsősorban nem a magzat felé továbbítja a vasat az anya szervezete (4).
Hogyan kezeljük a vashiányt?
Várandósság alatt megnő a szervezet vasigénye a nem terhes állapotú reproduktív életszakaszú nő vasszükségletéhez képest. Így, ha nem emeljük a napi vasbevitelt, hamar vashiánnyal állhatunk szemben. A súlyos vashiány pedig vérszegénységet okozhat. A terhességi kor előrehaladtával párhuzamosan a vasigény is nő. Egy átlagos testalkatú, fogamzáskor nem vashiányos nőnek a fogamzástól a szülésig kb. 1 gramm plusz vasra van szüksége. Nem érdemes megvárni, a vaskészítmény szedésével, hogy a vashiány vérszegénységet okozzon, hiszen súlyos vérszegénység esetén már csak az akár súlyos szövődményekkel járó, drága beavatkozás, a transzfúzió jön szóba. A terhességi vashiány elkerülésében alapvető szerepe van a megelőzésnek. Terhesség alatt naponta legalább 30 mg vas bevitelére van szükség. A hazánkban fellelhető legnépszerűbb terhesvitaminok közül sem tartalmazza mindegyik ezt a minimális mennyiséget. Tehát nem általános érvényű, hogy a terhesvitamin mellé egyéb kiegészítő készítményekre nincs szükség.
A szájon át alkalmazható készítmények
A vaspótlás történhet szájon át alkalmazható készítményekkel. Az előnyük, hogy olcsók, bárki számára hozzáférhetők, jól és biztonságosan alkalmazhatók az egész terhesség alatt.
Ezek a készítmények ez elemi vas két-(ferro-) és három (ferri-) vegyértékű változatát kötött formában tartalmazzák. A legnépszerűbb készítmények szulfátsók és maltózkomplexek. Különbözik a két forma egymástól az ajánlott bevételi időpontban is. A ferroszulfátot tartalmazó készítmények étkezés során bevéve kevésbé hasznosulnak, így ezeket egy-egy étkezés között ajánlott bevenni. A polimaltózkomplexek pedig étkezéssel együtt szedve hasznosulnak jobban. További érdekes tény, hogy a tejtermékek, a kávé és a tea is rontja a vaskészítmények hasznosulását, így javasolt inkább vízzel, a C-vitamin-tartalom miatt friss gyümölcslével bevenni. A javasolt dózis pedig legalább 60 mg legyen, minden második napon bevéve.
Vénás készítmények
A preferált, szájon át szedhető termékek mellett rendelkezésre állnak Magyarországon vénásan alkalmazható vaspótló készítmények is. Ezek közül is több forma van forgalomban. Vénás készítmény alkalmazása akkor jöhet szóba, ha nem tolerálja a szervezet a szájon át szedhető készítményeket, akár a mellékhatásai, akár felszívódási zavar miatt, illetve akkor, ha gyorsabban szeretnék hatást elérni, hiszen a vénás készítmények hasznosulása jobb a szájon át szedhető készítményekkel összehasonlítva. Azonban beadásuk is nagyobb szakértelmet kíván. Csak orvosi felügyelettel alkalmazhatók! Itt szeretném a szakemberek figyelmét felhívni egy nagyon fontos dologra! Sajnos még mindig gyakran felírásra, kiadásra, sőt beadásra is kerül terheseknek a vasat glükonát formájában tartalmazó vénás vaspótló készítmény. Terhesség és szoptatás alatt az alkalmazása nem javasolt. Azon kívül, hogy hatékony alkalmazásához több (4-5) alkalomra van szükség, ami mind a pácienst, mind az egészségügyi személyzetet megterheli, az infúzióban található benzilalkohol magzatkárosító hatású lehet (5).
A terhesség alatt a második trimesztertől javasolt vénás vaskészítmény a vasat carboximaltóz formájában tartalmazza (6). Alkalmazása gyakran egyszeri alkalommal elégséges. Az első trimeszterben biztonságosan alkalmazható intravénás vaspótló készítmény jelenleg nem áll rendelkezésre.
Kell-e foglalkozni a vaskészítmények mellékhatásával?
A szájon át szedhető vaskészítmények mind a három trimeszterben biztonságosan szedhetők. Hátrányaik közé tartozik a compliance-faktor, vagyis, hogy a páciens mennyire együttműködő a készítmény beszedésében. További hátrány lehet, hogy az orális készítmények súlyos vashiány esetén nem elég hatékonyak és az is, hogy hosszú ideig kell szedni őket az ideális vasszint eléréséhez. A mellékhatásaik közül a gasztrointesztinális rendszert érintő mellékhatások emelhetők ki. A fémes szájíz, hányinger, hányás mellett legfőbb panasz a székrekedés. Terhesség alatt a magas progeszteronszint lassítja a bélműködést, és a méh növekedése is nyomást fejt ki a belekre. Ezek mind tovább fokozzák a székrekedés kialakulásának esélyét. Elkerülése érdekében érdemes a vastablettát (legalább 60 mg-ot) kétnaponta bevenni a mindennapi szedés helyett. További lehetőség folyékony halmazállapotú készítményre váltani, illetve szóba jöhet az intravénás készítmény a második és a harmadik trimeszterben. Az intravénás készítmények hátrányai közé tartozik, hogy csak orvosi felügyelet mellett alkalmazhatók. Bár ritkábban okoznak mellékhatást a szájon át szedhető készítményekhez képest, mellékhatásaik súlyosabbak. Ritkán előforduló mellékhatás a súlyos allergiás reakció. A magzat monitorozása is fontos a vénás vaskészítmény beadása közben és után, hiszen magzati bradycardia léphet fel az alkalmazástól. Bármilyen vaskészítményt is alkalmazzunk, célszerű trimeszterenként ellenőrizni rutinszerűen laborvizsgálattal a vérkép mellett a ferritin, a transzferrin és a szolubilis transzferrinreceptor szintjét. A vaskészítmények tehát minden terhes nőnek javasoltak, hiszen alkalmazásukkal nemcsak az anya vérszegénységét előzhetjük meg, hanem a magzatot is hozzásegíthetjük az egészséges fejlődéshez.
A közlemény megjelenését a G.L. Pharma Magyarország Kft. támogatta.
A közleményben szereplő adatok és információk a szerző(k) nézeteit tükrözik. Bámely említett termék alkalmazásakor az érvényes alkalmazási előirat az irányadó.
Lezárási kód: 2023-071. Lezárási dátum: 2023.10.05.
2. Anemia in Pregnancy: ACOG Practice Bulletin, Number 233.Obstet Gynecol. 2021;138(2):e55.
3. Haemoglobin levels in early pregnancy and severe maternal morbidity: population-based cohort study. Ray JG, Davidson A, Berger H, Dayan N, Park AL BJOG. 2020;127(9):1154. Epub 2020 Apr 6.
4. Fetal iron deficiency induces chromatin remodeling at the Bdnf locus in adult rat hippocampus.Tran PV, Kennedy BC, Lien YC, Simmons RA, Georgieff MK Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2015;308(4):R276. Epub 2014 Dec 17.
5. Benzyl alcohol toxicity: impact on mortality and intraventricular hemorrhage among very low birth weight infants.Hiller JL, Benda GI, Rahatzad M, Allen JR, Culver DH, Carlson CV, Reynolds JW Pediatrics. 1986;77(4):500.
6. Breymann C, Milman N, Mezzacasa A, et al. Ferric carboxymaltose vs. oral iron in the treatment of pregnant women with iron deficiency anemia: an international, open-label, randomized controlled trial J Perinat Med 2016.
Cikk értékelése
Eddig 6 felhasználó értékelte a cikket. |
Hozzászólások