Szerző: Szabó Diána dr.1
1Dél-budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórház, Szülészeti és Nőgyógyászati Osztály, Budapest

Vaspótlás

Minden emberi szervezetnek szüksége van a vasra, mivel saját magunknak nem tudjuk előállítani. A vashiány elkerülhető lenne, mégis jelenleg több, mint egymilliárd ember él vashiányos vérszegénységgel a világon, és vérszegénységet nem okozó vashiány még ennél is több embert érint. A vashiány szempontjából léteznek rizikócsoportok, az ezekbe tartozóknak különösen figyelnie kell, hiszen a vashiány súlyos következményekkel járhat. A szervezet vaskészletének felmérésére laborvizsgálatok is rendelkezésünkre állnak. Amennyiben vashiány igazolódik, a vasraktárak feltöltése elengedhetetlen. A vaspótlásban segítségünkre van számos készítmény, azonban az alkalmazás módjára, idejére és körülményeire mindannyiunknak figyelnie kell az optimális eredmény érdekében.

Világszerte a leggyakoribb betegségek közé tartozik a vérszegénység: Négy emberből egy vérszegény. Az anémia különösen a fejlődésben lévő gyermekeket és a fogamzóképes korú nőket veszélyeztetni. A vérszegénység számos okra vezethető vissza, azonban hátterében leggyakrabban a vashiány áll. A vasbevitel nem csak a vérszegénység elkerülése miatt fontos, hiszen a vas a szervezetünkben számos folyamatban nélkülözhetetlen. A vas a periódusos rendszer 26. eleme. Földünkön, a természetben elemi állapotban nem fordul elő, kötött formában viszont számos helyen találkozhatunk vele. Az emberi szervezetben is kötött, fehérjéhez kötött formában alkotja az oxigénszállítás legfontosabb molekuláját.

A vérszegénység tünetei mindenki számára ismertek. A fáradékonysággal, gyengeséggel, fejfájással, ingerlékenységgel, de még a sápadtsággal is gyakran találkozunk. A vérszegénységet nem elég a tünetek alapján igazolni, laborvizsgálatra van szükség. A laboreredmények elemzésekor a hemoglobin értéke nőknél 120 g/l alatt, férfiaknál 140 g/l alatt utal anémiára, a hematokrit-érték pedig nőknél 35% alatt, férfiaknál 45% alatt jelent anémiát. A hemoglobin vastartalmú fehérjemolekula, ún. metalloprotein, a vörösvértestek alkotóeleme, legfontosabb feladata az oxigén szállítása a szervezetben. A hematokrit pedig azt mutatja meg, hogy a vér egy egységének hány százalékát töltik ki a vörösvértestek. A hemoglobin és így a vörösvértestek felépítéséhez is elengedhetetlen a vas. Nem meglepő tehát, hogy a vérszegénység hátterében az esetek felében vashiány áll.

A vérszegénységhez hasonló tüneteket okoz a vashiány is. Vashiány esetén különösen a sápadtság és a terhelhetőség csökkenése, a fáradékonyság a legszembetűnőbb. A vashiány és a vérszegénység szempontjából megkülönböztetünk rizikócsoportokat. A vashiány és a vérszegénység mögött fiziológiás, élettani állapotok is meghúzódhatnak. Ilyen például a várandósok csoportja, a reproduktív életszakaszban járó nők és a gyermekek is. A veszélyeztetett csoportok közül a leggyakoribbak a következők: a vegetáriánus, vegán étrenden lévők, a cöliákiás páciensek, a dializált betegek, a gasztrointesztinális fertőzésekben, pl Helicobacter pylori fertőzésben vagy bélférgesség szenvedők, azok a páciensek akiknek operációja volt az elmúlt hetekben, felszívódási zavarban szenvedők és azok, akiknek autoimmun vagy más krónikus betegsége van. Ugyanakkor a vashiány oka legtöbbször mégsem a rizikócsoportba tartozásban, hanem a csökkent bevitelben keresendő.

A vasháztartás szabályozásában számos faktor és fehérje játszik szerepet. Ezek közül a transzferrin, a transzferrin-receptor, a ferritin és a hepcidin kiemelt jelentőségű. A transzferrin a vas legfontosabb szállítója. Egy- vagy kétionos formájú vasat tud kötni, így szállítja a vérplazmában a vasat a felvevő szervekhez, szövetekhez. A transzferrin a májban keletkezik; termelését nagyrészt a szükséges vas mennyisége, vagyis a vashiány súlyossága határozza meg: vashiány esetén a szintje megnő. A transzferrin-receptor szintén egy fehérje típusú molekula, ami a sejtek membránjában helyezkedik el, és kulcsszerepet játszik a sejtek vasfelvételében. Egy transzferrin-receptor két vasszállító transzferrint tud megkötni. A transzferrin-receptorok sűrűsége a sejtmembránban függ a sejt típusától; például a méhlepény sejtjeinek membránjában az átlagosnál több transzferrinreceptor található. Amennyiben a transzferrin-receptorhoz nem kapcsolódik a transzferrin-molekula, a receptor a sejtmembránból a keringésbe kerül; ez vashiány esetén történik meg.

A ferritin szintén egy fehérje típusú molekula, és a vas raktározásáért felelős a sejtekben. Ennek megfelelően szintje vastöbbletben magas, vashiányban pedig alacsony. A hepcidin a vasháztartást szabályozó fehérjék közül az egyik legfrissebben felfedezett. A hepcidin szintén a fehérjék közé tartozik, nagyrészben a máj állítja elő. A hepcidin a vasfelszívódás gátlásában és a vasat raktározó sejtekből a vasfelszabadítás gátlásában tölt be fontos szerepet. Ebből következik tehát, hogy ha a bevitt vasra a szervezetnek nincs szüksége, akkor fel sem szívódik. A vasháztartás szabályozásában részt vevő legfontosabb fehérjék változásait vashiány esetén a mellékelt táblázat mutatja.

 

A vasháztartás legfontosabb mérhető mutatói

Paraméter Vashiány esetén a szintje:
Ferritin csökken
Hepcidin csökken
Transzferrin
Transzferrin-receptor


Mint ahogy a vérszegénység is lehet tünetmentes, úgy a vashiányt sem a tünetek alapján diagnosztizáljuk. A vasháztartás meghatározó fehérjéi közül a rutin laborvizsgálatok egyiket sem tartalmazzák. A szérumból meghatározott vasszint viszont gyakran része a rutin laborvizsgálatoknak, azonban értéke nem diagnosztikus. A vizsgálatot megelőzően elfogyasztott ételek, italok vastartalma és az étrendkiegészítők és gyógyszerek útján bevitt vas befolyásolja az eredményt. Ahhoz, hogy a vashiány állapotát felmérjük, a hazánkban a legtöbb helyen elérhető két paraméter, a transzferrin és ferritin vizsgálatára van szükség. A transzferrin-receptor meghatározása adja a legpontosabb szintet, ennek ellenére ez rutinszerűen kevés helyen érhető el egyelőre Magyarországon. A transzferrin és a ferritin koncentrációja ellentétesen változik: Vashiány esetén a transzferrin szintje emelkedett lesz, míg a ferritin szintje vashiány esetén csökken.

Ismert tény, hogy a szervezetet megtámadó kórokozóknak is vasra van szüksége, talán ebből fakad a néhány évvel ezelőtt még érvényes általános felfogás, hogy fertőzéskor nem szabad vasat szedni. Ezzel kapcsolatos álláspontját a tudomány megváltoztatta, az újabb kutatások eredményeiből látjuk, hogy ez a felfogás nem állja meg a helyét, hiszen az immunrendszer működéséhez vasra van szükség. Elhúzódó krónikus betegségek esetén az immunrendszer hosszú ideig aktív, ilyenkor a szükséges vasata vörösvértestek képződésétől is elvonja. Fontos tehát, hogy betegségek ideje alatt ne függesszük fel a rutinszerűen szedett vaskészítmény szedését.

A vashiányt és vashiányos vérszegénységet vaspótlással kerülhetjük el. Vastartalom szempontjából kiemelt jelentőségű a marhahús, a sertéshús, a máj, a tofu, a lencse és a spenót. Azonban a kutatások tapasztalatai azt mutatják, hogy még napjainkban is a fogamzóképes korú nők harmadának nem megfelelően feltöltött a vasraktára, és vaspótló készítményekre van szüksége. A forgalomban kapható vaspótló készítmények közül léteznek szájon át alkalmazható és vénás készítmények is. Mindkét típusú készítmény alkalmas arra, hogy a vasraktárakat feltöltsük. A vénás készítmények hatásukat gyorsabban fejtik ki, de csak orvosi felügyelet mellett használhatók. A szájon át szedhető készítményeknek pedig több típusa is létezik, aszerint hogy milyen formában, mihez kötve tartalmazzák a vasat.

A dózisnál figyelembe kell venni, hogy a túl kevés vas nem fejti ki a kellő hatást, a túl sok viszont problémát okozhat. Ugyanis a szükséges mennyiség felszívódása után a fölösleg a bélrendszerben marad, hasi panaszokat és székrekedést okozhat. A gasztrointesztinális panaszok elkerülése, a felszívódás és a hasznosulás maximalizálásának érdekében javasolt a vaskészítmények szedése között időt hagyni, a készítményt nem minden nap bevenni. A kutatási eredmények között nincs egyetértés: bizonyos ajánlások szerint minden második napon kell a vasat szedni, más kutatási eredmények szerint a szedési időpontok között 48 óra teljen el. Általánosságban elmondható, hogy a hem-vas szívódik fel legjobban. A kávé, a tea és a tej gátolja a felszívódást, míg a C-vitamin fokozza. Az ideális dózis a szájon át szedhető készítményekből 60 mg. A legújabb kutatások szerint a fent említett hepcidin szabályozó fehérje koncentrációja a szervezetben nem állandó, a nap folyamán szintje emelkedik, ezért a szükséges vasdózist reggel, egy adagban érdemes bevenni.

A legjobb hasznosulásához ennek megfelelően a vastablettát C-vitamin tartalmú gyümölcslével, minden harmadik napon reggel kell bevenni a vashiány és így a vashiányos vérszegénység elkerüléséhez.

 

Irodalomjegyzék: 1. Stoffel NU, von Siebenthal HK, Moretti D, Zimmermann MB. Oral iron supplementation in iron-deficient women: How much and how often? Mol Aspects Med. 2020 Oct;75:100865.
2. Szabó D.: Várandósok vaspótlása: rutinszerűen vagy célzottan? Háziorvos Továbbképző Szemle 26. évf. 8. sz. 2021.
3. Young MF, Griffin I, Pressman E, McIntyre AW, Cooper E, McNanley T, Harris ZL, Westerman M, O'Brien KO. Utilization of iron from an animal-based iron source is greater than that of ferrous sulfate in pregnant and nonpregnant women. J Nutr. 2010 Dec;140(12):2162-6.
4. Stoffel NU, von Siebenthal HK, Moretti D, Zimmermann MB. Oral iron supplementation in iron-deficient women: How much and how often? Mol Aspects Med. 2020 Oct;75:100865.
5. https://www.who.int/
6. https://www.uptodate.com/

Cikk értékelése

Eddig 10 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások