Lapszám: Háziorvos Továbbképző Szemle | 2005 | 10. évfolyam 2. szám

Metabolicus syndroma

2005-02-23

Csak­nem húsz év telt el 1988 óta, mi­kor Reaven ame­ri­kai ku­ta­tó Banting em­lék­elő­adá­sá­ban is­mer­tet­te hi­po­té­zi­sét: az in­zu­lin­re­zisz­ten­cia és a kö­vet­kez­mé­nyes hyperinsulinaemia a ma­gas vér­nyo­más­sal, zsír- és szén­hid­rát­anyag­cse­re-za­var­ral tár­sul­va a szív- és ér­rend­sze­ri be­teg­sé­gek­nek je­len­tős koc­ká­za­ti té­nye­ző­je. Ér­de­kes, hogy vizs­gá­la­ta­it nor­má­lis test­­sú­lyú sze­mé­lye­ken vé­gez­te, a cent­rá­lis (ha­si tí­pu­sú el­hí­zás) csak ké­sőbb vált a tü­net­együttes ré­szé­vé. Az el­telt évek alatt is­me­re­te­ink gaz­da­god­tak, azon­ban a szindró­ma alap­pil­lé­rei vál­to­zat­la­nok. A metabolikus szindró­ma a me­di­ci­na nagy „reintegrátora” – nap­ja­ink­ban szubspe­ciali­tá­sok­ra ta­golt or­vos­tu­do­mány mû­ve­lő­it együt­tes gon­dol­ko­dás­ra hív­ja: ho­gyan előz­het­jük meg a ha­zánk­ban is ve­ze­tő ha­lá­lok­ként is­mert vaszkuláris be­teg­sé­ge­ket.


A szer­zők a té­ma ha­zai és nem­zet­kö­zi szin­ten is­mert és el­is­mert mû­ve­lői. Az 1995. évi el­ső ki­adás óta je­len, har­ma­dik ki­adás mo­nog­rá­fi­á­vá nőt­te ki ma­gát, kö­vet­ve a tu­do­má­nyos ku­ta­tás egy­re bő­vü­lő is­me­re­te­it, ugyan­ak­kor ol­vas­má­nyos­sá­ga, gya­kor­la­ti­as szem­lé­le­te nem vál­to­zott. A 348 ol­da­las, igé­nyes ki­vi­te­lû, di­dak­ti­kus ké­pek­kel, táb­lá­za­tok­kal il­luszt­rált könyv a tör­té­ne­ti vissza­te­kin­tés, de­fi­ní­ció és kri­té­ri­um­rend­szer is­mer­te­té­se után bő te­ret szen­tel a patofiziológiai ala­pok, az in­zu­lin­re­zisz­ten­cia és kardiovaszkuláris be­teg­sé­gek össze­füg­gé­se­i­nek. A hi­per­tó­nia, az ateroszkle­ró­zis gyul­la­dá­sos el­mé­le­te és a szív-, ér­rend­sze­ri be­teg­sé­gek koc­ká­za­ti té­nye­ző­i­nek össze­füg­gé­se a meta­bo­li­kus szind­ró­má­val fe­je­ze­tek után a be­teg­ség epi­de­mi­o­ló­gi­á­ját, ke­ze­lé­sét, gon­do­zá­sát és pre­ven­ci­ó­já­nak le­he­tő­sé­ge­it is­mer­het­jük meg. A té­ma iránt ér­dek­lő­dők szá­má­ra bő­sé­ges iro­da­lom­jegy­zék áll ren­del­ke­zés­re.
Hal­mos pro­fes­­szor úr­tól sok­szor hal­lott „ho­lisz­ti­kus szem­­lé­let” e könyv­ből min­den bi­zon­­nyal el­sa­já­tít­ha­tó. A he­lyes élet­mód alap­ja­i­nak is­mer­te­té­se, a be­teg­ség tü­ne­te­i­vel ter­helt sze­mé­lyek ko­rai fel­is­me­ré­se szû­rő­vizs­gá­lat­ok se­gít­sé­gé­vel, a ki­emel­tek ke­ze­lé­se, fo­lya­ma­tos gon­do­zá­sa nem le­het csak az egész­ség­ügy sze­rep­lő­i­nek fel­ada­ta. Tár­sa­dal­mi ös­­sze­fo­gás­ra van szük­ség! Meg­győ­ző­dé­sem, e mun­ka iga­zán csak a há­zi­or­vo­si el­lá­tás­ban tel­je­sed­het ki. Szív­ből aján­lom te­hát e köny­vet min­den há­zi­or­vos szá­má­ra, s mind­azok­nak, akik kor­sze­rû szem­lé­let­tel sze­ret­nék be­te­ge­i­ket ke­zel­ni, és fon­tos­nak tart­ják a szív-, ér­rend­sze­ri be­teg­sé­gek vis­­sza­szo­rí­tá­sát.
 

Cikk értékelése

Eddig 3 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások